Poznejte kouzlo psychoterapie!

01.02.2017

Přísloví říká, že když hledáš pomocnou ruku, najdeš ji na konci svého ramene. Možná i z toho důvodu řada lidí s vyhledáním odborníka váhá. Psychoterapeuta nebo psychologa potom kontaktují v lepším případě až pět minut po dvanácté. Na úpravu takové situace a citového rozpoložení už potom nestačí jen jedno ani pár společných sezení.

Psychoterapie se nemusíte bát

Když se řekne psychoterapie, tak to v lidech vyvolává různé obavy. Ptají se sami sebe i blízkých, jestli jsou na tom tak špatně, že potřebují odbornou pomoc.

Na začátku je nejdůležitější rozhodnutí. Možná se to nezdá, ale není snadné říct si o pomoc. S odborníkem to má ale člověk potom lehčí. I když se mu to možná při cestě na první konzultaci nezdá.

Pokud se jedná o dlouhodobý problém, často i prvních společně strávených padesát minut nemusí přinést úlevu. Zkrátka to chce víc času. Při dalších sezeních je možné se dostat až k hlubší příčině potíží, se kterými se člověk potýká. S terapeutem se pak mohou danému tématu delší dobu věnovat.

Tento čas by měl mít strukturu. Ideální je, když se psychoterapeutické sezení odehrává v pravidelných intervalech i časech. V případě individuální psychoterapie by se mělo například opakovat jednou týdně nebo maximálně jednou za čtrnáct dní.

Jak si vybrat svého psychoterapeuta?

Odborníků na psychoterapeutické poradenství je celá řada. Samozřejmě je důležité i doporučení od známých, kteří mají s daným odborníkem dobrou zkušenost, a vy jim důvěřujete.

Měli byste se zajímat také o způsob psychoterapie, který vámi vybraný profesionál používá. Existuje totiž celá řada psychoterapeutických směrů. Některé z nich jsou více direktivní, jiné zase méně. Záleží na tom, co vám víc vyhovuje.

Cesta do hlubin lidské duše chce svůj čas i prostor

Psychoterapeut by vám měl být také sympatický. V úspěchu tohoto léčebného procesu hraje velkou roli i lidský faktor. Klient s terapeutem by si tedy měli takzvaně "osobně sednout". 

Vydávají se společně do hlubin klientovy duše. Vzniká profesionální vztah, ve kterém je v danou dobu terapeut klientovi k dispozici. Právě v rámci tohoto vztahu lze probírat různé vnitřní pocity a léčit zranění, které klient získal na své cestě životem.

Psychoterapie má velký potenciál. Když ho dokážou klient společně s terapeutem využít, nastává v prožívání člověka změna. Často vede k osobnímu růstu a ke zlepšení kvality života.