Odhalená nevěra může přinést i novou kvalitu vztahu

01.03.2017

Z oficiálních průzkumů vyplývá, že více než třetina Čechů a Češek přiznává nevěru. Muži se jí podle statistických čísel dopouštějí častěji. Tento údaj je samozřejmě s velkým otazníkem. Většina z nich by pak musela být nevěrná s nezadanou ženou nebo prostitutkou, protože jinak by to matematicky nevycházelo.


Mýty o příčinách nevěry

Platí, že muži se nevěrou chlubí více než ženy. V hodnocení nevěrníka je totiž stále společnost spíš tolerantní k mužům než ženám. Zatímco příslušník silnějšího pohlaví vypadá jako borec nebo lev salónů, nevěrné něžné pohlaví je bráno jako nezodpovědné.

Navíc panuje mýtus, že když je nevěrná žena, dělá to vždy z citových důvodů, které víc ohrožují stabilitu jejího oficiálního vztahu. Podle této teorie mívá nevěrný muž větší náhled a jeho pohnutky k mimomanželskému vztahu bývají především sexuální. 

V průběhu praxe v manželské poradně se mi tento mýtus nepotvrdil. Viděla jsem i spoustu mužů, kteří se zamilovali jinde a ze dne na den od své rodiny odešli.

Příležitost dělá nevěru

Možnosti ke spáchání nevěry mají lidé bohužel i bohudíky různé. Liší se i množství jejich příležitostí potkat někoho atraktivního. Například barman nebo letuška komunikují v průběhu pracovní doby s větším množstvím lidí, než třeba programátor nebo grafička.

O schopnosti dopustit se nevěry rozhodují také jisté rysy osobnosti. Mimo jiné se k nim počítá schopnost seznámit se, odvaha i jistá dávka lehkomyslnosti. A přiznejme si otevřeně, že i atraktivita člověka rozhoduje o množství jeho nových sexuálních nabídek.

O věrnosti naopak rozhoduje například umění ovládat svou touhu, sexuální pud a sklon ke změnám. Zachovat věrnost oficiálnímu protějšku vyžaduje i jistou dávku zralosti a reálného náhledu, jak dokáže člověka sytit vztah i po letech společného soužití.

Podle odborníků ohrožuje nevěra stabilitu manželství. Když podváděný partner nevěru svého protějšku odhalí, může utrpět trauma, se kterým je těžké se vyrovnat.

Odhalení nevěry vnímá podváděný jako zničení partnerské intimnity

Pocity po odhalení nevěry popsal ve své knize v roce 1991 izraelský psychoterapeut I.Charny. Uvedl, že pro podváděné představuje intimní spojení jejich protějšku s jiným člověkem stejné trauma, jako kdyby se někdo pokusil zavraždit.

Pro podváděného partnera je to zkrátka vždy velká rána. Může mít dojem, že to znamená konec manželství, které už nikdy nemůže být stejné. Pocity připomínající smrt vycházejí ze zážitku, že byla zničena důvěra a bez důvěry se nedá žít.

Jiný hluboký pocit vychází z ohrožené potřeby sounáležitosti. Lidé potřebují mít pocit, že k někomu patří. Psychologický zážitek, že partner sdílel své "intimní já" s jinou osobou, je útokem na osobní pocity, že "patří mně".

Některé páry dají manželství opět dohromady, ale shrnují, že v jejich srdcích už to nikdy nebude stejné. Jiné popisují, že je možné se po čase s touto krizí vyrovnat a objevit novou kvalitu vztahu. Tento proces může pomoci zvládnout individuální nebo párová psychoterapie.