Manželská krize jako cesta ke zralé partnerské lásce

06.02.2017

Dny zalité sluncem a láskou snad v každém vztahu někdy vystřídá období, kdy to lidově řečeno nestojí za nic. Klidné rozhovory se změní v bouřlivé hádky. Zmizí něžné polibky a doteky. A začíná to skřípat i v posteli. Pauzy mezi intimními styky se prodlužují a často sex vymizí úplně. I takhle vypadá partnerská krize.


Máme se ještě vůbec rádi?

Jde asi o nejčastější otázku, kterou si oba partneři v krizi kladou. Doma se to už nedá vydržet, jakákoliv výměna končí nesnesitelnou hádkou. Ve vzduchu panuje dusno. Každá snaha o zlepšení a větší přiblížení skončí fiaskem.

Oba partneři po nějaké době pokusy o zlepšení pomalu vzdávají. Uchylují se pak ke svým přátelům, koníčkům, tráví víc času v práci nebo si najdou milenecký vztah, což může krizi ještě víc prohloubit. I když nevěra na začátku přináší zdánlivou úlevu.

Právě v tomto období může pomoci intervence párového terapeuta, který funguje jako prostředník mezi dvěma lidmi v partnerské krizi. V průběhu společných sezení je možné v bezpečném terapeutickém prostoru probrat konflikty mezi partnery a nabídnout jim objektivní úhel pohledu na situaci a manželskou konverzaci.

V dlouhodobých vztazích dochází ke dvěma vývojovým krizím

Teorie manželského poradenství z pera profesora Stanislava Kratochvíla říká, že v průběhu manželství vznikají dvě velké vývojové krize. Citlivé období je mezi třetím a sedmým rokem trvání vztahu, kdy obvykle dochází k první krizi. Může trvat až rok.

Vzniká mimo jiné kvůli méně častým projevům zamilovanosti, než tomu bylo na začátku. Partneři mohou mít ale i potíže v jiných oblastech svého života, což často průběh krize ještě zhoršuje. Když se páru nepodaří první vývojovou krizi zvládnout, tak to vede i k rozvodu.

Druhá krize je o hledání nového smyslu vztahu

Druhá vývojová krize následuje většinou mezi 17-25 lety trvání vztahu. Nebývá tak dramatická jako první. Na druhou stranu ale může trvat i několik let.

Na jejím vzniku se podílejí proces stárnutí obou partnerů a odchod už dospělých dětí z domova. Pro partnery nebývá snadné se s těmito změnami vyrovnat. V rámci partnerské terapii většinou hledají nový program na další společně strávené roky.

Podle rozvodových statistik vzrůstá počet rozvodů i v této skupině dlouhodobých vztahů. Celkově se v České republice rozvádí zhruba každé druhé manželství. O jeho další fungování se tedy rozhodně vyplatí bojovat.