Konec vztahu je zklamání i nový začátek

05.06.2017

Zpracovat rozpad dlouhodobého vztahu není snadné. Z toho důvodu také často lidé přicházejí do psychoterapeutické poradny. Chtějí se s touto bolestí lépe a hlavně rychleji vyrovnat. Pravidelná psychoterapie může být účinným lékem. Vyžaduje to ale od klienta odvahu a trpělivost, aby se dokázal s odborníkem na své pocity kolem rozchodu podívat zblízka.


Léčba zlomeného srdce trvá měsíce i roky

Rozchod nebo rozvod znamená především bolest, pláč, zklamání a vztek. Konec důležitého vztahu nebo rozpad celé rodiny představuje ztrátu pro všechny zúčastněné - partnery i případné děti.

V podstatě jde o selhání, které je spojené se značným strádáním. Je to rána, která hodně a dlouho bolí. Psychické vyrovnání se je mnohdy velmi komplikované a plné bolestných pocitů. Bývá těžké u nich v rámci terapie zůstat, trpělivě je zpracovat a získat na ně náhled.

Rozchod nebo rozvod je složitý proces

Pokud se jedná o rozvod, tak procházejí oba partneři právním procesem, který končí jejich oficiálním rozchodem. K tomu ale ještě prožívají podle odborníků takzvaný psychorozvod.

Jde o složitý proces, kterým prochází každý, kdo se vyrovnává s rozpadem svého vztahu. Trvá obvykle jeden až dva roky a má své fáze. 

Nejde ho uměle zrychlit nebo dokonce úplně vymazat. Zároveň je to ale nejčastější přání lidí. Chtějí mít tu bolest brzy za sebou a žít opět normálně. Růžovou pilulku na bolest z rozchodu ale bohužel ještě nikdo nevymyslel.

Po psychorozvodu následuje přijetí nové reality

Podle psychologa a manželského poradce Petra Šmolky procházejí lidé v průběhu první fáze popřením, kdy mají dojem, že to nemůže být pravda. Ve druhé fázi prožívají zoufalství. Nemohou spát, jíst, soustředit se a nic je nebaví.

Třetí fázi představuje zloba i alergie na bývalý partnerský protějšek. Ve čtvrté fázi se dostavuje tzv. druhá adolescence. Takový člověk se pak chová jako utržený ze řetězu. Často navazuje náhodné známosti, užívá alkohol i jiné drogy. Zkrátka si chce za každou cenu znovu užívat života.

Až poté nastupuje fáze, kdy se člověk s rozvodem nebo rozchodem po dlouhodobém vztahu vyrovnává a je schopen přijmout realitu. Po prožití celého tohoto procesu je teprve vhodné navázat nový partnerský vztah.